Indstillinger for alarmliste

I opsætningstilstand kan du vælge, om du ønsker at se alarmerne eller hændelserne grupperet server for server i et navigationstræ og hvor mange alarmer eller hændelser, du ønsker, at listen skal vise på samme tid. Det er også her, du specificerer, om du vil have alarmlisten til at vise alarmer eller hændelser.

Navn

Beskrivelse

Vis navigationstræ

Vælg at vise navigationstræet til venstre på alarmlisten. I navigationstræet kan du se alarmer eller hændelser grupperet efter server og filtrere for alarmer med forskellige tilstande.

Maks. antal rækker, der skal hentes

Styrer det maksimale antal linjer, der skal hentes og vises i alarmlisten. Som standard viser alarmlisten op til 100 alarmer eller hændelser ad gangen. Dette giver en god svartid, da det kan tage tid at hente og vise større antal alarmer eller hændelser. Hvis der er mere end 100 alarmer eller hændelser, skal du klikke på den følgende knap for at se og hente de næste 100 alarmer: 

I feltet kan indstille det maksimale antal rækker fra 1 til 999.

Datakilde

Vælg, om du ønsker at vise en liste over alarmer og hændelser i Alarmliste.

Hændelseslisten viser ikke system- eller brugergenererede hændelser som bevægelsesregistrering eller arkiveringsfejl.