Integritetsmasker

Din systemadministratör kan täcka ytor i kamerans synfält, eller göra dem oskarpa, för att skydda privata eller offentliga omgivningar. Till exempel om en kameras vy innehåller fönster i en privat fastighet. I XProtect Smart Client täcks ytor med integritetsmasker i live, uppspelning och exporter.

I detta exempel täcks fem fönster i en närliggande byggnad av integritetsmasker.

Integritetsmaskning placerad över fönster i ett privat hushåll i ett videoflöde.

Om din systemadministratör har definierat en integritetsmask som lyftbar så kan du tillfälligt lyfta integritetsmasken i XProtect Smart Client om du har den användarbehörighet som krävs.

I detta exempel är det två typer av integritetsmasker. Det heltäckande grå området är permanent maskerat, medan det oskarpa området är en integritetsmask du kan lyfta.

Oskarpt och utgråat område i videoflöde.

När du exporterar video kan du lägga till ytterligare integritetsmasker till den exporterade videon.