Skip to main content

XProtect Smart Client

Opret forbindelse til og brugertilpas joystick, tastatur eller jog dial.

Senest opdateret: Anslået læsetid: 1 min.
Version2026r1
SprogDansk

De fleste controllere som joysticks, tastaturer og jog dials virker i XProtect Smart Client lige så snart du tilslutter dem i din computers USB-port. Når du er forbundet med en controller, kan du ændre dens standardindstillinger i XProtect Smart Client, så de passer til dine ønsker.

Bemærk

For at få fuldt udbytte af betjeningspanelerne skal du også installere et plug-in. For flere oplysninger, se Install the AXIS T8310 and TU9001 Plugin. Install the AXIS T8310 and TU9001 Plugin

Sådan tilpasser du indstillingerne for en tilknyttet controller:

  1. På den globale værktøjslinje skal du vælge menuen Indstillinger og mere.

    SC_Set_SettingsWindow_M.png
  2. Fra rullemenuen skal du vælge Indstillinger og derpå fanen Joystick.

  3. I rullemenuen Vælg joystick skal du vælge den controller, du ønsker at tilpasse indstillingerne for.

  4. Afhængigt af hvilken controller, du har valgt, vil der være forskellige muligheder for brugertilpasning:

    • I sektionen Opsætning af akse kan du definere de forskellige aksebevægelser og den inaktive zone for et joystick eller angive en handling for dit shuttle wheel på din jog dial.

    • I sektionen Opsætning af knapper skal du vælge handlinger til knapperne på controlleren.

    For yderligere oplysninger om de specifikke muligheder for brugertilpasning, se Joystick-indstillinger.

  5. Når du er færdig med dine ændringer i opsætningen skal du vælge Luk.