Visa eller redigera kamerainställningar
I fönstret Platsnavigering, välj Enheter och sedan Kameror.
Välj relevant kamera i fönstret Översikt.
Öppna fliken Inställningar.
Du kan visa eller redigera inställningar, såsom:
Standardbildfrekvens
Upplösning
Komprimering
Maxantalet bildrutor mellan nyckelbildrutor
Datum/tid/text på skärmen visas för en vald kamera eller för alla kameror inom en enhetsgrupp
Drivrutinerna för kamerorna avgör innehållet på fliken Inställningar. Drivrutinerna varierar beroende på kameratyp.
För kameror med stöd för mer än en typ av dataström, till exempel MJPEG och MPEG-4/H.264/H.265, kan du använda multiströmning, se Hantera multiströmning.
Förhandsvisning
När du ändrar en inställning kan du snabbt verifiera effekten av din ändring om du har fönstret Förhandsvisning aktiverat.
För att aktivera Förhandsvisning, klicka på menyn Visa och sedan på Förhandsvisningsfönster.
Du kan inte använda fönstret Förhandsvisning för att bedöma effekten av ändringar av bildfrekvens, eftersom miniatyrbilderna i fönstret Förhandsvisning använder en annan bildfrekvens angiven i dialogrutan Alternativ.
Prestanda
Om du ändrar inställningarna för Maximalt antal bildrutor mellan nyckelbildrutor och Maximalt antal bildrutor mellan nyckelbildruteläge, kan det sänka prestandan för vissa funktioner i XProtect Smart Client. Till exempel, XProtect Smart Client kräver en nyckelbildruta för att börja visa video, så en längre period mellan nyckelbildrutor förlänger XProtect Smart Client uppstarten.
Lägger till hårdvara
För mer information om hur du lägger till hårdvara till ditt system, se Lägg till hårdvara.