Skip to main content

XProtect Management Client

Lägg till en ström

Last Updated: 1 minute read
Version2025r3
SpråkSvenska

Dataströmmarna som du lägger till för inspelning kan visas i live- och uppspelningsläge.

Du kan även visa inspelad video i ditt visningselement med anpassningsbar dataström aktiverad. Anpassningsbar dataström i uppspelningsläge kallas anpassningsbar uppspelning.

  1. På fliken Strömmar klickar du på Lägg till. Detta lägger till en andra ström till listan.

  2. I kolumnen Namn, redigera namnet på strömmen. Namnet visas i XProtect Smart Client.

  3. I kolumnen Live-läge, välj när live-strömning behövs:

    • Alltid: strömmen körs även om inga XProtect Smart Client användare begär strömmen

    • Aldrig: strömmen är av. Använd bara detta för inspelningsströmmar, till exempel om du vill ha inspelningar i hög kvalitet och behöver bandbredden

    • Vid behov: strömmen startar vid begäran av en klient eller om strömmen är inställd att spela in

  4. I kolumnen Standard live-ström, välj vilken ström som är standard och som ska användas om klienten inte begär en specifik ström och anpassningsbar dataström är inaktiverad.

  5. I kolumnen Inspelning, välj antingen Primär eller Sekundär. För anpassningsbar uppspelning behöver du skapa en ström av varje typ. Videon som spelas upp kommer från den primära videoströmmen och sekundär strömning inkluderas vid behov. Det måste alltid finnas en primär inspelning. Dessutom används strömmen som du konfigurerar som primär i olika sammanhang som för rörelsedetektering och för export från XProtect Smart Client.

  6. Under Standarduppspelning, välj vilken ström som är standard. Standardströmmen kommer att levereras till klienten om anpassningsbar uppspelning inte är konfigurerad.

  7. Markera kryssrutan i kolumnen Använd fjärrinspelningar om du vill använda fjärrinspelningar. För mer information om fjärrinspelningar, se Fjärrinspelningar.

  8. Klicka på Spara.

Notera

Om du inte vill att dataströmmarna ska köras alls såvida inte någon visar live-video kan du ändra regeln för standardstartfeed för att starta på begäran med den fördefinierade begärda händelsen för live-klientens feed .