Skip to main content

XProtect LPR-administratormanual

Hændelser udløst af LPR

Last Updated: 1 minute read
Version2025r3
SprogDansk

Når du har oprettet match-lister, kan du knytte dem til alle typer hændelser, som er defineret i dit system.

Typen af tilgængelige hændelser afhænger af konfigurationen af dit system. I forbindelse med LPR bruges hændelser til at udløse output-signaler for eksempel til at hæve en parkeringsbom eller til at få kameraer til at optage i høj kvalitet. Du kan også bruge en hændelse til at udløse kombinationer af sådanne handlinger. Se Match-lister for flere eksempler.

Opsætning af systemhændelser udløst af match på lister

  1. I Servere > Match-listen skal du vælge den liste, du vil knytte en hændelse til.

  2. I vinduet Match-liste-oplysninger skal du ved siden af de hændelser, der er udløst af feltet til valg af match , klikke på Vælg.

  3. I dialogboksen Vælg udløste hændelser skal du vælge en eller flere hændelser.

  4. Hvis du bliver bedt om det, skal du bekræfte, at du vil gemme ændringerne.

  5. Hændelsen er nu forbundet med genkendelser på den valgte match-liste.

For at udløse en overvågningssystemhændelse, når en nummerplade, som ikke er på en liste, bliver genkendt, skal du konfigurere listen med nummerplader, som ikke er i nogen lister .