-
Funkcja usprawniająca dekodowanie wideo, czyli poprawiająca ogólną wydajność komputera z XProtect Smart Client lub innym klientem do oglądania wideo.
-
Zdarzenie definiowane przez system nadzoru w celu wywołania alarmu w aplikacji XProtect Smart Client. Jeśli organizacja używa takiej funkcji, wyzwolone alarmy będą wyświetlane w widokach zawierających listy alarmów lub mapy.
-
Automatyczny transfer nagrań z domyślnej bazy danych kamery do innej lokalizacji. W ten sposób liczba nagrań, które możesz przechowywać nie będzie ograniczona rozmiarem domyślnej bazy danych kamery. Archiwizacja umożliwia również tworzenie kopii zapasowych nagrań na wybranych nośnikach kopii zapasowych.
-
Popularny format plików wideo. Pliki w tym formacie mają rozszerzenie .avi.
-
Sekwencja wideo, która jest chroniona, a zatem nie może zostać usunięta.
-
Miara ilości informacji zawartych w materiale wideo. Zwykle wyrażana w klatkach na sekundę.
-
Rozszerzenie systemu Windows udostępniające zaawansowane funkcje multimedialne.
-
Wpisy dzienników dodane przez VMS, które opisują działania użytkowników w VMS.
-
Eksplorator sekwencji pozwala wyszczególnić obrazy miniatur reprezentujących zarejestrowane sekwencje z pojedynczej kamery lub wszystkich kamer w widoku. Możliwość porównania obok siebie miniatur obrazów poprzez proste przeciągnięcie suwaka podczas nawigacji w czasie pozwala na bardzo szybką analizę dużej liczby sekwencji oraz wyszukanie najistotniejszej z nich, którą można natychmiast odtworzyć.
-
Element wtyczki, dodawany za pośrednictwem MIP SDK.
-
Skrót od „Federal Information Processing Standards”.
-
Standard określony przez rząd amerykański, w którym przewidziano najważniejsze parametry bezpieczeństwa, jakie dostawcy usług szyfrowania muszą wdrożyć, zanim będą mogli sprzedawać oprogramowanie lub sprzęt amerykańskim instytucjom rządowym.
-
Skrót od angielskiej nazwy Group Of Pictures, oznaczającej zgrupowanie pojedynczych klatek, które razem tworzą sekwencję ruchomego obrazu wideo.
-
Skrót od „procesora graficznego”, który jest procesorem zaprojektowanym do obsługi operacji graficznych.
-
Standard kompresji wideo cyfrowego. Standardowo wykorzystywana jest kompresja stratna, podobnie jak w przypadku formatu MPEG.
-
Skrót od angielskiej nazwy Intraframe. Gdy używany jest standard cyfrowej kompresji wideo MPEG, I-frame jest pojedynczą klatką zapisywaną w określonych odstępach. W klatce I-frame zapisywany jest cały widok kamery, natomiast w kolejnych klatkach (P-frame) zapisywane są tylko te piksele, które ulegają zmianom. Pozwala to znacznie zmniejszyć rozmiar plików MPEG. Klatka I-frame przypomina klatkę kluczową.
-
Negatywne lub niebezpieczne działanie lub sytuacja, które mogą prowadzić do szkód, utraty lub zakłóceń w zakresie personelu, nieruchomości, działalności operacyjnej, usług lub funkcji organizacji.
-
Funkcjonalność mapy, wykorzystująca system informacji geograficznych do wizualizacji urządzeń (na przykład kamer i mikrofonów), konstrukcji i elementów topograficznych systemu nadzoru na obrazach ze świata rzeczywistego, z dokładnym odwzorowaniem geograficznym. Mapy korzystające z elementów tej funkcji nazywa się mapami inteligentnymi.
-
Metoda kompresji obrazu znana także pod nazwami JPG oraz Joint Photographic Experts Group. Ta metoda jest także nazywana kompresją stratną, co oznacza, że powoduje utratę części szczegółów obrazu. Obrazy skompresowane w ten sposób są szeroko znane jako pliki JPG lub JPEG.
-
Określona pozycja w widoku aplikacji XProtect Smart Client, w której można kolejno wyświetlać obraz wideo z kilku kamer.
-
Opcjonalne szczegóły dotyczące incydentu. Dzięki kategoriom możesz dodać bardziej szczegółowe informacje o incydencie. Przykładowe kategorie incydentów to: lokalizacja incydentu, liczba wspólników oraz informacja, czy wezwano władze.
-
grupy urządzeń lub elementów wtyczek – bądź ich kombinacja – na mapie inteligentnej, wyświetlane w formie wizualnej jako okrągła ikona z liczbą. Klastry są widoczne przy określonych poziomach powiększenia i wskazują liczbę urządzeń lub elementów wtyczek w danym obszarze geograficznym.
-
W skrócie FPS (ang. Frames Per Second). Jest to miara ilości informacji zawartych w materiale wideo. Każda klatka stanowi nieruchomy obraz, ale przy wyświetlaniu klatek jedna po drugiej powstaje złudzenie ruchu. Im większa liczba klatek na sekundę, tym płynniejszy ruch. Należy jednak pamiętać, że duża liczba klatek na sekundę może również przełożyć się na duży rozmiar zapisywanego pliku wideo.
-
Używana w standardzie cyfrowej kompresji wideo, np. MPEG, klatka kluczowa to pojedyncza klatka zapisywana w określonych odstępach. W klatce kluczowej zapisywany jest cały widok kamery, natomiast w kolejnych klatkach zapisywane są tylko te piksele, które ulegają zmianom. Pozwala to znacznie zmniejszyć rozmiar plików MPEG. Klatka kluczowa przypomina klatkę i-frame.
-
Technologia umożliwiająca kompresję i dekompresję dźwięku i obrazu wideo, na przykład w eksportowanym pliku AVI.
-
System zabezpieczeń, który kontroluje osoby, pojazdy i inne wchodzące/wjeżdżające do budynku lub obszaru.
-
Lista nieprzerwanych okresów nagrań z wideo i ewentualnie dźwiękiem pochodzących z oprogramowania VMS XProtect.
-
Skrót od angielskiego wyrażenia oznaczającego „rozpoznawanie tablic rejestracyjnych”.
-
Adres Media Access Control. Jest to 12-znakowa liczba szesnastkowa, która jednoznacznie identyfikuje każde urządzenie w sieci.
-
1) Funkcja XProtect Smart Client pozwalająca na używanie map, planów pomieszczeń, zdjęć itp. do nawigacji i wizualizacji statusu. 2) Faktyczna mapa, plan pomieszczeń, zdjęcie itp. używane w widoku.
-
Martwe pole określa maksymalny ruch, jaki można wykonać uchwytem joysticka, zanim informacja zostanie przesłana do systemu. Idealnie byłoby, gdyby uchwyt joysticka był ustawiony całkowicie pionowo, kiedy nie jest używany. Jednak w wielu przypadkach uchwyty joysticków są przechylone pod lekkim kątem. W przypadku joysticków używanych do sterowania kamerami PTZ, nawet niewielkie pochylenie uchwytu joysticka może powodować niepożądany ruch kamery. Z tego względu pożądane okazuje się często skonfigurowanie martwego pola.
-
Rozmyty lub jednolity kolor obejmujący obszar wideo w widoku z kamery. W klientach zdefiniowane obszary są rozmyte lub zakryte w trybach podglądu na żywo, odtwarzania, okna aktywnego, karuzeli, inteligentnej mapy, inteligentnego wyszukiwania i eksportu.
-
Produkt zintegrowany z niektórymi systemami nadzoru, który pozwala sterować widokami z kamer na żywo na zdalnych komputerach, a przez to umożliwia oglądanie w trybie rozproszonym. Komputery, na których można oglądać nagranie wyzwolone przez Matrix, znane jako odbiorniki Matrix.
-
Skrót od "Milestone Integration Platform".
-
Skrót od „zestawu do tworzenia oprogramowania Milestone Integration Platform”.
-
Skrót od „materiały wideo Matroska”. Plik MKV to plik wideo, zapisywany w formacie kontenera multimediów Matroska. Obsługuje kilka rodzajów kodeków audio i wideo.
-
Grupa standardów kompresji i formatów plików z cyfrowym wideo opracowanych przez organizację Moving Pictures Experts Group (MPEG). W standardach MPEG używana jest tzw. kompresja stratna, ponieważ zapisywane są tylko zmiany między klatkami kluczowymi oraz często występuje utrata znacznych ilości informacji nadmiarowych: W klatkach kluczowych w określonych odstępach zapisywany jest cały widok kamery, natomiast w kolejnych klatkach zapisywane są tylko te piksele, które ulegają zmianom. Pozwala to znacznie zmniejszyć rozmiar plików MPEG.
-
W systemach nadzoru wideo pracujących w protokole IP termin rejestrowanie oznacza zapisywanie obrazu wideo i ewentualnie dźwięku pochodzącego z kamery w bazie danych w systemie nadzoru. W wielu systemach nadzoru IP nie cały obraz wideo/dźwięk odbierany z kamer jest zapisywany. W wielu przypadkach zapis obrazu wideo i dźwięku rozpoczyna się dopiero w razie wystąpienia określonej przyczyny, na przykład po wykryciu ruchu, zaistnieniu określonego zdarzenia lub wybiciu określonej godziny. Następnie rejestrowanie kończy się po określonym czasie, po ustaniu wykrytego ruchu, po wystąpieniu innego zdarzenia itp. Termin rejestrowanie pochodzi ze świata techniki analogowej, w którym obraz wideo/dźwięk był zapisywany dopiero po naciśnięciu przycisku rejestrowania.
-
Element graficzny, definiowany przez użytkownika, który użytkownicy mogą dodać do mapy inteligentnej, aby, na przykład, zilustrować plan pomieszczeń w budynku lub zaznaczyć granice między regionami. Niestandardową nakładką może być obraz, rysunek CAD lub plik shapefile.
-
Obiektyw umożliwiający tworzenie i przeglądanie obrazów panoramicznych 360º.
-
Pojedynczy nieruchomy obraz.
-
Komputer, na którym można oglądać nagranie wyzwolone przez Matrix.
-
Niewielkie grupy przycisków, pól itp. umieszczone z lewej strony okna aplikacji XProtect Smart Client. Okienka umożliwiają dostęp do większości funkcji aplikacji XProtect Smart Client. Wyświetlanie okienek w danym momencie uzależnione jest od konfiguracji i wykonywanego zadania, na przykład od tego, czy oglądasz wideo na żywo w trybie na żywo, czy nagrania wideo w trybie odtwarzania.
-
Określona pozycja widoku do wyświetlania powiększonych i/lub wysokiej jakości obrazów z kamery w widokach XProtect Smart Client.
-
Profesjonalny użytkownik aplikacji klienckiej XProtect.
-
Skrót od angielskiej nazwy Predictive Frame. W standardzie cyfrowej kompresji wideo MPEG klatki P-frame używane są razem z klatkami I-frame. Klatka I-frame, zwana także klatką kluczową, to pojedyncza klatka zapisywana w określonych odstępach. W klatce I-frame zapisywany jest cały widok kamery, natomiast w kolejnych klatkach (P-frame) zapisywane są tylko te piksele, które ulegają zmianom. Pozwala to znacznie zmniejszyć rozmiar plików MPEG.
-
Automatyczne obracanie kamery PTZ między określoną liczbą ustawień wstępnych.
-
Logiczny punkt końcowy ruchu danych. W sieciach różne porty stosowane są do różnych typów ruchu danych. Dlatego czasami, ale nie zawsze, trzeba określić, który port ma być używany w ramach określonej komunikacji danych. Większość portów jest używana automatycznie zgodnie z typami danych zawartych w przesyłce. W sieciach TCP/IP numery portów mieszczą się w zakresie od 0 do 65536, ale tylko porty od 0 do 1024 są zastrzeżone do określonych celów. Na przykład port 80 jest używany do ruchu HTTP związanego z przeglądaniem stron internetowych.
-
Skrót oznaczający „punkt sprzedaży”, który odnosi się zwykle do kasy lub lady kasjera w sklepie detalicznym.
-
Osoba posiadająca kartę rozpoznawalną w systemie kontroli dostępu i zapewniającą dostęp do jednego lub więcej obszarów, budynków lub podobnych obiektów. Zobacz także kontrolę dostępu.
-
Skrót od „centralnej jednostki przetwarzania”, elementu komputera, który wykonuje system operacyjny i aplikacje.
-
Dokładna definicja sposobu przeprowadzania patrolowania z użyciem kamery PTZ, w tym sekwencji ruchu między położeniami, ustawieniami czasu itd. Inna nazwa to „plan patrolu”.
-
Projekt, w którym przechowywane są dane dotyczące incydentu. Danymi tymi mogą być wideo, dźwięk, komentarze, kategorie incydentów i inne dane. Operator dodaje komentarze i wybiera odpowiednie cechy incydentu do projektu w zakresie incydentów w XProtect Smart Client. W Management Client administrator systemu określa, jakie cechy incydentów są dostępne dla operatorów podczas tworzenia projektów w zakresie incydentów.
-
Skrót od angielskiej nazwy Pan/Tilt/Zoom (obrót/pochylenie/zbliżenie). Oznacza rodzaj kamery o dużym zakresie i swobodzie ruchu.
-
Rozdzielczość wideo wynosząca 320×240 pikseli. QVGA oznacza „Quarter Video Graphics Array”, a nazwa tego formatu wzięła się stąd, że rozdzielczość 320×240 pikseli stanowi ćwiartkę standardowej rozdzielczości VGA, która wynosi 640×480 pikseli.
-
Tymczasowa lista nieprzerwanych okresów nagrań z wideo i ewentualnie dźwiękiem. Użytkownik dodaje różne sekwencje do roboczej listy sekwencji w ramach pierwszego kroku procesu 1) tworzenia nowego projektu w zakresie incydentów i dodawania sekwencji do tego nowego projektu lub 2) dodawania sekwencji do istniejącego projektu w zakresie incydentów.
-
Rozszerzenie pliku (.scs) dla typu skryptu objętego kontrolą XProtect Smart Client.
-
Szczegółowa informacja o incydencie. Dzięki stanom incydentów możesz śledzić postęp dochodzenia w sprawie incydentów. Przykładowe stany incydentów to: Nowy, W toku, Wstrzymany lub Zamknięty.
-
Graficzne przedstawienie ściany wideo, które umożliwia sterowanie zawartością wyświetlaną na różnych monitorach.
-
Skrót od angielskiej nazwy Transmission Control Protocol. Jest to protokół (tj. standard) służący do przesyłania pakietów danych w sieciach. Protokół TCP często łączy się z innym protokołem — IP (Internet Protocol). Kombinacja ta, zwana TCP/IP, pozwala przez dłuższy czas przesyłać pakiety danych w obie strony między dwoma punktami sieci i jest stosowana do łączenia komputerów i innych urządzeń w internecie.
-
Skrót od angielskiej nazwy Transmission Control Protocol/Internet Protocol. Jest to kombinacja protokołów (tj. standardów) służąca do łączenia komputerów i innych urządzeń w sieciach, w tym w internecie.
-
Szczegółowa informacja o incydencie. Za pomocą typu klasyfikuje się rodzaj incydentu. Przykładowe typy incydentów to: Kradzież, Wypadek samochodowy, Wtargnięcie.
-
Predefiniowany układ dla przynajmniej jednego monitora Smart Wall w XProtect Smart Client. Ustawienia wstępne określają, które kamery są wyświetlane i w jaki sposób zawartość jest zorganizowana na każdym monitorze na ścianie wideo.
-
Skrót od angielskiej nazwy Video Motion Detection. Jest to funkcja wykrywania ruchu w obrazie wideo, która w systemach nadzoru wideo pracujących w protokole IP często powoduje rozpoczęcie rejestrowania wideo. Może to być znakomity sposób uniknięcia niepotrzebnych nagrań. Oczywiście rejestrowanie wideo może się również rozpoczynać na skutek innych zdarzeń i/lub zgodnie z harmonogramem.
-
Skrót od „Video Management Software”.
-
Geograficzne tło na inteligentnej mapie, niestandardowej nakładce lub elemencie systemu, na przykład kamera. Warstwy to wszystkie elementy graficzne, które występują na inteligentnej mapie.
-
Zbiór obrazów wideo z jednej lub większej liczby kamer, prezentowanych razem w aplikacji XProtect Smart Client. Widok może zawierać treści inne niż wideo z kamer, np. strony HTML i obrazy nieruchome. Widok może być prywatny (widoczny tylko dla użytkownika, który go utworzył) lub wspólny dla większej liczby użytkowników.
-
Szeroki zakres danych, które można zdefiniować dla projektu w zakresie incydentów: kategorie, stan, typ i inne
-
Stosunek wysokości do szerokości obrazu.
-
Mogą być używane do automatycznego ruchu kamery PTZ w różnych zdefiniowanych kierunkach w przypadku wystąpienia określonych zdarzeń oraz w celu określenia profili patrolowania PTZ.
-
Dane wychodzące z komputera. W systemach nadzoru pracujących w protokole IP dane wyjściowe często służą do aktywowania urządzeń takich jak bramy, syreny, światła stroboskopowe itp.
-
Przycisk wyświetlany jako warstwa na obrazie, gdy kursor myszy jest umieszczany nad poszczególnymi pozycjami widoku z kamer w trybie na żywo. Przyciski wyskakujące umożliwiają uaktywnianie głośników, zdarzeń, wyjścia, przesuwanie kamer PTZ, rozpoczynanie rejestracji i czyszczenie sygnałów z kamer.
-
Funkcja wyszukiwania, dzięki której można łatwo i szybko znaleźć wideo z ruchem w jednym lub kilku wybranych obszarach nagrań z co najmniej jednej kamery.
-
Produkt dostępny jako dodatek do systemów nadzoru XProtect. XProtect Incident Manager umożliwia dokumentowanie incydentów i zarządzanie nimi w XProtect Smart Client.
-
Produkt dostępny jako dodatek do systemów nadzoru. XProtect Transact umożliwia łączenie materiałów wideo z danymi transakcyjnymi z punktu sprzedaży (PoS) lub bankomatu, powiązanymi czasowo.
-
Istotny punkt w trakcie rejestracji wideo, służący do zaznaczania i opcjonalnie umieszczania adnotacji, który każdy użytkownik będzie mógł odszukać w przyszłości.
-
Działania organizacji mające na celu identyfikowanie, dokumentowanie, obsługę i analizę incydentów w celu szybkiego naprawienia sytuacji mających negatywne skutki i zapobiegania ich ponownemu wystąpieniu w przyszłości. Zobacz także incydent.
-
Wstępnie zdefiniowana sytuacja, która występuje w systemie nadzoru i która służy w nim do wyzwalania czynności. W zależności od konfiguracji sytemu nadzoru zdarzenia mogą być powodowane przez dane wejściowe pochodzące z zewnętrznych czujników, przez wykryty ruch, przez dane otrzymane z innych aplikacji lub przez dane wprowadzone ręcznie przez użytkowników. Wystąpienie zdarzenia może na przykład posłużyć do uruchomienia w kamerze rejestrowania z określoną częstością klatek, aktywowania wyjść, wysłania alertów e-mail lub wykonania kombinacji tych czynności.
-
Natychmiastowe przechwytywanie klatki wideo w określonym czasie.
-
Podmiot zewnętrzny, który można powiązać z oprogramowaniem VMS XProtect na potrzeby zarządzania informacjami na temat tożsamości użytkowników i świadczenia usług w zakresie uwierzytelniania użytkowników dla oprogramowania VMS.