Beskyttelse af privatområder
Din systemadministrator kan sløre eller overdække områder i et kameras synsfelt for at beskytte private eller offentlige områder såsom vinduer til private hjem. I XProtect Smart Client er beskyttelse af privatområder anvendt live, i afspilninger og i eksporter.
Beskyttelse af privatområder kan være permanente eller løftbare. Permanente beskyttelser af privatområder har som standard en ensfarvet dækning, mens løftbare beskyttelser af privatområder har 50% sløring. Din systemadministrator definerer, om nogle af typerne af beskyttelse af privatområder vises på dit kamera.
Det følgende billede viser fem vinduer i en nabobygning dækket af permanent beskyttelse af privatområder:
Hvis din systemadministrator har defineret beskyttelser af privatområder som løftbare, og du har de rigtige brugertilladelser, så kan du midlertidigt løfte alle beskyttelser af privatområder i XProtect Smart Client.
I dette eksempel er der to typer beskyttelser af privatområder: det ensfarvede grå område er en permanent beskyttelse af privatområder, og det slørede område er en løftbar beskyttelse af privatområder.
Når du eksporterer video, kan du tilføje yderligere beskyttelse af privatområder i den eksporterede video.