-
Funkce, která vylepšuje dekódovací schopnosti videa a tím i celkoý výkon počítače, na kterém běží XProtect Smart Client nebo jiný klient k zobrazování videa.
-
Adresa Media Access Control (Kontrola přístupu k médiím), 12ciferné šestnáctkové číslo jednoznačně identifikující jednotlivá zařízení v síti.
-
Konkrétní pozice pro prohlížení zvětšených nebo vysoce kvalitních obrazů z kamery v náhledu aplikace XProtect Smart Client.
-
Incident, u kterého je v zabezpečovacím systému nakonfigurováno, aby spouštěl alarm v aplikaci XProtect Smart Client. Pokud vaše organizace využívá tuto funkci, budou spuštěné alarmy zobrazovány v náhledech obsahujících seznamy alarmů anebo mapy.
-
Automatický přenos záznamů z výchozí databáze kamery na jiné místo. Díky archivaci není množství záznamů, které lze ukládat, omezeno velikostí výchozí databáze kamery. Archivace rovněž umožňuje zálohovat vaše záznamy na vámi zvolená záložní média. Archivace rovněž umožňuje zálohovat vaše záznamy na vámi zvolená záložní média.
-
Oblíbený formát souboru pro video. Soubory v tomto formátu mají příponu .avi.
-
seskupení zařízení nebo zásuvných modulů – nebo kombinace – na mapě Smart map zobrazené vizuálně ve formě kruhové ikony s číslem. Clustery se zobrazují na určitých úrovních zoomu, které označují počet zařízení nebo prvků zásuvných modulů v konkrétní geografické oblasti.
-
Zkratka pro „centrální procesorovou jednotku“, komponentu v počítači, na kterém běží operační systém a aplikace.
-
Rozšíření systému Windows nabízející pokročilé funkce pro multimédia.
-
Osoba vlastnící kartu, která je rozpoznatelná pro systém kontroly přístupu a poskytuje přístup do jedné nebo více oblastí, budov atp. Viz také kontrola přístupu.
-
Externí subjekt, který může být přidružen k XProtect systému VMS za účelem správy informací o identitě uživatele a poskytování služeb ověřování uživatelů systému VMS.
-
Zkratka pro „Federal Information Processing Standards“ (Federální standardy pro zpracování informací).
-
Vládní standard USA, který definuje kritické bezpečnostní parametry, které musí prodejci používat k šifrování před prodejem softwaru nebo hardwaru americkým vládním agenturám.
-
Zkratka z anglického Frames Per Second, označuje počet snímků za sekundu. Jde o veličinu indikující množství informací obsažených ve videu. Každý snímek představuje statický obraz, ale v případě zobrazení snímků za sebou vzniká iluze pohybu. Čím vyšší FPS, tím hladší pohyb se zobrazí. Uvědomte si však, že vyšší FPS může vést i k větší velikosti souborů při ukládání videa.
-
Veličina indikující množství informací obsažených v pohyblivém videu. Obvykle se měří v počtu snímků za sekundu (FPS).
-
Zkratka pro „grafickou jednotku“, což je procesor určený ke zpracování grafických operací.
-
Kompresní standard pro digitální video. Standard používá ztrátovou kompresi, jako MPEG.
-
Zkrácený název pro mezisnímek. Používá se ve standardu MPEG pro kompresi digitálního videa. I-snímek je jednotlivý snímek ukládaný ve specifikovaných intervalech. I-snímek zaznamenává celý úhel pohledu kamery, zatímco následné snímky (P-snímky) zaznamenávají pouze pixely, které se mění. To pomáhá výrazně snížit velikost souborů ve formátu MPEG. I-snímek se podobá klíčovému snímku.
-
Negativní nebo nebezpečný úkon nebo situace, která by mohla vést k poškození, ztrátě nebo ohrožení zaměstnanců, majetku, provozu, služeb nebo funkcí organizace.
-
Funkce mapy, která pro vizualizaci zařízení (například kamer a mikrofonů), budov a topografických prvků zabezpečovacího systému využívá systém zeměpisných údajů v geograficky přesném zobrazení reálného světa. Mapy, které využívají tyto prvky, jsou označeny jako funkce Smart Maps.
-
Funkce vyhledávání, se kterou můžete najít video s pohybem v jedné nebo více vybraných oblastech záznamů z jedné nebo více kamer.
-
Metoda komprese snímků známá také jako JPG. Jde o zkratku z anglického Joint Photographic Experts Group. Metoda představuje tzv. ztrátovou kompresi, což znamená, že některé detaily obrazu se při kompresi ztratí. Takto komprimované snímky jsou obecně známy jako soubory JPG nebo JPEG.
-
Konkrétní pozice v náhledu aplikace XProtect Smart Client pro postupné prohlížení jednotlivých videí z několika kamer.
-
Nepovinné údaje o incidentu. Pomocí kategorií můžete přidávat podrobnější informace o incidentu. Příklady kategorií incidentů: místo incidentu, počet spolupachatelů a zda byly přivolány úřady.
-
Používá se ve standardu pro kompresi digitálního videa, např. MPEG. Klíčový snímek je jednotlivý snímek ukládaný ve specifikovaných intervalech. Klíčový snímek zaznamenává celý úhel pohledu kamery, zatímco následné snímky zaznamenávají pouze pixely, které se mění. To pomáhá výrazně snížit velikost souborů ve formátu MPEG. Klíčový snímek se podobá i-snímku.
-
Technologie pro kompresi a dekompresi zvukových a obrazových dat, například v exportovaném souboru AVI.
-
Zabezpečovací systém, který kontroluje vstup osob, vozidel atd. do budovy či oblasti.
-
1) Funkce aplikace XProtect Smart Client pro použití map, plánů podlaží, fotografií apod. k navigaci a vizualizaci stavu. 2) Skutečné mapy, plány podlaží, fotografie apod. používané v náhledu.
-
Rozostřená nebo plná barva, která pokrývá oblast videa v náhledu kamery. Definované oblasti jsou rozostřené nebo přikryté živým obrazem, přehráváním, aktivní kamerou, karuselem, mapou Smart Map, inteligentní vyhledáváním a režimy exportu v klientech.
-
Produkt zahrnutý do vybraných zabezpečovacích systémů umožňující řízení živých obrazů z kamer ve vzdálených počítačích pro distribuované prohlížení. Počítače, ve kterých je možné prohlížet video spuštěné prostřednictvím aplikace Matrix, se nazývají příjemci aplikace Matrix.
-
Zkratka pro „Milestone Integration Platform“.
-
Zkratka pro „sada SDK Milestone Integration Platform“.
-
Zkratka pro „Matroska video“. Soubor MKV je video soubor uloženy ve formátu multimediálního kontejneru Matroska. Podporuje několik typů audio a video kodeků.
-
Skupina kompresních standardů a formátů souborů pro digitální video, kterou vyvinula skupina Moving Pictures Experts Group (MPEG). Standardy MPEG využívají tzv. ztrátovou kompresi, protože ukládají jen změny mezi klíčovými snímky, díky čemuž odstraňují často významná množství přebytečných informací. Klíčové snímky ukládané ve specifikovaných intervalech zaznamenávají celý úhel pohledu kamery, zatímco následné snímky zaznamenávají pouze pixely, které se mění. To pomáhá výrazně snížit velikost souborů ve formátu MPEG.
-
Kolekce videa z jedné či více kamer, která je společně zobrazena v aplikaci XProtect Smart Client. Náhled může zahrnovat i další obsah než jen video z kamer, například stránky HTML a statické snímky. Náhled může být soukromý (viditelný pouze pro uživatele, který ho vytvořil) nebo sdílený s ostatními uživateli.
-
Dočasný seznam nepřerušených období záznamů s videem a případně i zvukem. Uživatel přidá různé sekvence do návrhu seznamu sekvencí jako první krok 1) vytvoření nového projektu incidentu a přidání sekvencí do nového projektu nebo 2) přidání sekvencí do stávajícího projektu incidentu.
-
Necitlivá zóna určuje, jak hodně se pákový ovladač může posunout, aniž by byla odeslána informace do systému. V ideálním případě by nepoužívaný joystick měl být ve zcela svislé poloze, ale mnoho joysticků se trochu naklání. Pokud se k ovládání PTZ kamer používají joysticky, může lehce nakloněný joystick způsobit, že se PTZ kamery budou posouvat, když to nechcete. Proto je často žádoucí nakonfigurovat necitlivé zóny.
-
Technologie umožňující vytvoření panoramatických snímků 360°.
-
Profesionální uživatel klientské aplikace XProtect.
-
Zkrácený název pro prediktivní snímek. Standard MPEG pro kompresi digitálního videa využívá P-snímky společně s I-snímky. I-snímek, známý také jako klíčový snímek, je jednotlivý snímek ukládaný ve specifikovaném intervalu. I-snímek zaznamenává celý úhel pohledu kamery, zatímco následné snímky (P-snímky) zaznamenávají pouze pixely, které se mění. To pomáhá výrazně snížit velikost souborů ve formátu MPEG.
-
Malé skupiny tlačítek, polí a dalších ovládacích prvků umístěné na levé straně okna aplikace XProtect Smart Client. Podokna nabízejí přístup k většině funkcí aplikace XProtect Smart Client. Podokna, která se zobrazí, závisí na vaší konfiguraci a na úkolu, který provádíte (například sledujete živé video v režimu živého obrazu nebo zaznamenané video v režimu přehrávání).
-
Poměr šířky a výšky obrazu.
-
Logický koncový bod pro přenos dat. Sítě využívají různé porty pro různé typy přenosu dat. Proto je někdy, ale ne vždy, nutné určit, který port se má použít pro konkrétní datovou komunikaci. Většina portů se používá automaticky podle typu dat zahrnutých do komunikace. V sítích TCP/IP se čísla portů pohybují od 0 do 65536, avšak pro konkrétní účely jsou vyhrazeny pouze porty 0 až 1024. Port 80 se například používá pro přenosy HTTP, které se používají při prohlížení webových stránek.
-
Prodejní místo, „PoS“, se obvykle vztahuje na pokladnu nebo na kasu v obchodě.
-
Přesná definice, jak provádět sledování pomocí PTZ kamery včetně sekvence pro přepínání mezi přednastavenými polohami, nastavením časování apod. Uvádí se též jako „schéma sledování“.
-
Projekt, ve kterém jsou uložena data o incidentu. Data mohou mít podobu videa, zvuku, komentářů, kategorií incidentů a dalších údajů. Operátor přidá komentáře a vybere příslušné charakteristiky incidentu do projektu incidentu v XProtect Smart Client. V Management Client správce systému definuje, které charakteristiky incidentů jsou operátorům k dispozici při vytváření projektů incidentů.
-
Protokoly aktivit přidané systémem VMS, které popisují činnosti uživatelů v systému VMS.
-
Průzkumník sekvencí zobrazuje miniatury představující zaznamenané sekvence z jednotlivé kamery nebo ze všech kamer v náhledu. Skutečnost, že můžete porovnávat miniatury vedle sebe a zároveň jednoduše tažením v náhledu miniatur procházet v čase, umožňuje rychlý přístup k velkému množství sekvencí a identifikaci té nejrelevantnější sekvence, kterou je pak možné okamžitě přehrát.
-
Prvek zásuvného modulu přidaný pomocí MIP SDK.
-
Lze použít k tomu, aby se PTZ kamera při určitých událostech automaticky přesouvala do různých přednastavených směrů, a ke specifikaci profilů sledování PTZ.
-
Tlačítko, které se zobrazí jako vrstva nad videem, když v režimu živého obrazu přesunete kurzor myši nad jednotlivými položkami zobrazení s kamerami. Pomocí překryvných tlačítek je možné aktivovat reproduktory, události a výstupy, pohybovat PTZ kamerami, spouštět záznam, mazat signály z kamer apod.
-
Počítač, na kterém můžete zobrazit video s aktivní funkcí Matrix.
-
Funkce Pan/Tilt/Zoom, tj. Otočit/Naklonit/Přiblížit. Tato zkratka označuje vysoce pohyblivý a flexibilní typ kamery.
-
Rozlišení videa 320×240 pixelů. QVGA je zkratka pro „Quarter Video Graphics Array“ a je tak pojmenována, protože rozlišení 320×240 pixelů je čtvrtina velikosti standardního rozlišení VGA, které je 640×480 pixelů.
-
Zkratka pro „rozpoznávání SPZ“.
-
Přípona souboru (.scs) pro typ skriptu zaměřeného na ovládání XProtect Smart Client.
-
Seznam nepřerušených období záznamů s videem a případně zvukem pocházejícím z XProtect VMS.
-
Seskupení jednotlivých snímků vytvářející pohyblivou sekvenci videa.
-
Automatické zapínání PTZ kamery mezi určitým množstvím přednastavených poloh.
-
Grafické znázornění, které vám umožňuje určit, co se bude na jednotlivých monitorech zobrazovat.
-
Předdefinované rozložení pro jeden nebo více monitorů Smart Wall v XProtect Smart Client. Předvolby určují, které kamery se zobrazují a jak je obsah strukturován na jednotlivých monitorech videostěny.
-
Okamžité zachycení obrazu ve videu v daný okamžik.
-
Aktivity organizace při identifikaci, dokumentaci, řešení a analýze incidentů s cílem rychle napravit situace s negativními důsledky a zabránit jejich opakování v budoucnu. Viz také incident.
-
Jednotlivý statický snímek.
-
Podrobná informace o incidentu. Pomocí stavů incidentů můžete sledovat průběh vyšetřování incidentů. Příklady stavů incidentů: Nový, probíhá, čeká na vyřízení, uzavřený
-
Zkratka z anglického Transmission Control Protocol. Jedná se o protokol (tj. standard) používaný pro zasílání datových paketů po síti. Protokol TCP se často kombinuje s dalším protokolem IP (Internet Protocol). Tato kombinace, známá jako TCP/IP, umožňuje zasílání datových paketů tam a zpět mezi dvěma body v síti po delší časové období a používá se k propojení počítačů a dalších zařízení prostřednictvím internetu.
-
Zkratka z anglického Transmission Control Protocol/Internet Protocol. Jedná se o kombinaci protokolů (tj. standardů) používaných pro připojení počítačů a dalších zařízení do sítí (včetně internetu).
-
Podrobná informace o incidentu. Pomocí typu určíte, o jaký druh incidentu se jedná. Příklady typů incidentů: Krádež, dopravní nehoda, neoprávněný vstup.
-
Předem definovaný incident vzniklý v zabezpečovacím systému. Zabezpečovací systém ho používá ke spouštění akcí. V závislosti na konfiguraci zabezpečovacího systému mohou být události způsobeny vstupem z vnějších senzorů, zjištěným pohybem, daty přijatými z jiných aplikací či ručně zásahem uživatele. Vznik události lze například použít ke spuštění záznamu kamery s konkrétní frekvencí snímků, k aktivaci výstupů, k odeslání e-mailu nebo k provedení kombinace těchto akcí.
-
Video sekvence, která je chráněná a nemůže být tím pádem odstraněná.
-
Uživatelsky definovaný grafický prvek, který mohou uživatelé přidat do funkce Smart Map, například pro ilustraci plánu podlaží v budově nebo k označení hranic mezi jednotlivými oblastmi. Vlastní překrytí může být obrázek, kresba z aplikace CAD nebo soubor ve formátu shapefile.
-
Široká škála dat, která můžete definovat pro projekt incidentu: kategorie, stav, typ a další
-
Zkratka z anglického Video Motion Detection. Jde o technologii detekce pohybu pomocí videa. V IP zabezpečovacích systémech je záznam videa často spuštěn detekcí pohybu. To může být skvělý způsob, jak zamezit zbytečnému nahrávání. Záznam videa lze samozřejmě spustit také na základě jiných událostí a/nebo časových harmonogramů.
-
Zkratka pro "Video Management Software" (software pro správu videa).
-
Geografické pozadí ve funkci Smart Map, vlastní překrytí nebo prvek v systému, například kamera. Vrstvy jsou všechny grafické prvky, které se nacházejí ve funkci Smart Map.
-
Data odcházející z počítače. U zabezpečovacích systémů IP se výstup často používá k aktivaci zařízení, jako jsou brány, sirény, blesková světla atd.
-
Produkt je k dispozici jako doplněk pro zabezpečovací systémy XProtect. Pomocí XProtect Incident Manager můžete dokumentovat a spravovat incidenty v rámci XProtect Smart Client.
-
Nadstavbový produkt pro zabezpečovací systémy. Pomocí produktu XProtect Transact můžete kombinovat video s časově rozlišenými daty transakcí na prodejních místech nebo v bankomatech.
-
Důležitý bod v záznamu videa, který je označen (a volitelně také okomentován), abyste jej vy nebo vaši kolegové mohli později snadno vyhledat.
-
V IP zabezpečovacích systémech termín probíhá záznam znamená probíhá ukládání videa a případně zvuku z kamery do databáze v zabezpečovacím systému. V mnoha IP zabezpečovacích systémech nemusí nutně docházet k ukládání veškerého videa a zvuku přijatého z kamer. Ukládání videa a zvuku v mnoha případech začne teprve tehdy, pokud pro to existuje důvod, například pokud dojde ke zjištění pohybu, pokud nastane konkrétní událost nebo pokud začne příslušná specifikovaná doba. Zaznamenávání se ukončí po uplynutí specifikované doby, pokud již není zjištěn pohyb, pokud nastane jiná událost či podobně. Termín záznam pochází z analogového světa, kde nedocházelo k nahrávání videa/zvuku, dokud nedošlo ke stisknutí tlačítka pro záznam.