Skip to main content

BriefCam administratorvejledning

Tilladelser

Last Updated: 5 minute read
Version2025r1
SprogDansk

Kameratilladelser

Pas på

Denne funktionalitet er ikke tilgængelig for hubben. Den er kun relevant for systemer og i separate implementeringer.

Som standard har hver bruger tilladelser til hvert kamera via gruppen Alle.

Hvis du kun vil give bestemte brugere og/eller grupper adgang til kameraer:

  1. I ruden til venstre skal du klikke på Brugere og grupper.

  2. Gå til sektionen Grupper (på nogle skærmopløsninger skal du måske rulle ned til sektionen Grupper).

  3. Fra gruppen Alle skal du klikke på tilladelsesikonet (Group permissions icon.png).

    Group permissions 64.png
  4. På skærmen Gruppetilladelser skal du gå til sektionen Kameraer og klikke på rediger-ikonet.

    Group permissions cameras.png
  5. Slet stjernen ved at klikke på papirkurv-ikonet til højre for stjernen (*).

    Cameras delete asterisk.png
  6. Klik på Luk og derefter på Luk igen.

  7. Fra sektionen Brugere & grupper skal du klikke på tilladelser-ikonet for en bruger eller gruppe og tilføje de kameraer, som en bruger eller gruppe har tilladelse til at se ved at klikke på Tilføj kameranavn eller mappesti (som vist på billedet ovenfor). Kameraer kan defineres af en VMS-sti eller af et kameranavn. En stjerne (*) kan bruges i alle dele af stien eller kameranavnet. For eksempel giver /Division1/Department1* adgang til alle kameraer i mappen Division1, hvis navne begynder med Department1. Et andet eksempel: Axis* giver adgang til alle kameraer, hvis navne begynder med Axis.

  8. Hvis du ønsker at begrænse adgangen med læse-/skrivetilladelser yderligere, skal du fra sektionen Kameraadministration tildele de(t) relevante kamera(er) til hver bruger eller gruppe ved at klikke på tilladelsesikonet for hver bruger og/eller gruppe. Nedenfor finder du yderligere oplysninger om kamerabaserede tilladelser.

Camera permissions on screen.png

Når der er valgt mere end et kamera, kan du klikke på tilladelser-ikonet i øverste højre hjørne af skærmen for at tildele tilladelser til flere kameraer samtidigt.

Camera permissions bulk.png

Bemærk

Når du anvender tilladelser til flere kameraer samtidigt, overskrives eventuelle tilladelser, som tidligere er blevet tildelt disse kameraer.

Når du klikker på tilladelser-ikonet for et kamera, vil den følgende skærm blive vist, hvor du vil se de brugere og grupper, der har tilladelser til dette kamera.

Når du anvender tilladelser til en gruppe kameraer samtidigt, vil denne dialog være tom.

Camera permissions screen.png

Klik på knappen Tilføj gruppe eller bruger for at åbne følgende skærm. Klik på en bruger eller gruppe, vælg de rettigheder, du ønsker at tildele den bestemte bruger eller gruppe, og klik på knappen Anvend tilladelser.

Du skal klikke på knappen Anvend tilladelser for hver bruger eller gruppe, du definerer tilladelser for.

Permissions users and groups.png

Når du tildeler en skrivetilladelse, kan brugeren/gruppen oprette enheder, der er afledt af kameraer, f.eks. behandling af anmodninger eller oprettelse af kilder fra dette kamera. Når du tildeler en læserettighed, kan brugeren/gruppen se, om kameraet eksisterer og få dets oprindelige video- eller live-stream.

Bruger-/gruppetilladelser

Pas på

Denne funktionalitet gælder ikke for hubben (bortset fra afkrydsningsfeltet Tillad adgang til RESPOND). Resten af funktionaliteten er kun relevant for steder og i enkeltstående implementeringer.

BriefCam giver dig mulighed for at definere et sæt tilladelser for hver enkelt bruger eller gruppe.

Klik på ikonet for brugertilladelser Permissions icon.png eller ikonet for gruppetilladelser for Group permissions icon.png at tildele tilladelser til følgende tre elementer:

Hvis brugeren har en eller flere tilladelser, vil der blive vist en grøn prik ved siden af tilladelser-ikonet.

Adgang til moduler

Brug afkrydsningsfeltet Tillad adgang til RESPOND til at tildele adgangstilladelser til RESPOND-modulet for bestemte brugere og/eller grupper.

Permissions for RESPOND.png

Når dette afkrydsningsfelt ikke er markeret, vil RESPOND-modulet blive vist grået ud for disse brugere og grupper.

No permissions RESPOND.png

Følgende regler gælder for denne politik:

Gruppen Alle giver RESPOND-tilladelser til alle brugere. Sådan ændrer du dette:

  1. Fjern markeringen i afkrydsningsfeltet i gruppen Alle.

  2. Marker afkrydsningsfeltet for bestemte brugere eller grupper.

    • Hvis en bestemt bruger ejer eksisterende aktiver, for eksempel RESPOND-regler, og hvis dette modul var begrænset for denne bruger, forbliver alle aktiver i systemet, så andre brugere kan få adgang til dem. Hvis brugeren igen får adgang til RESPOND-modulet, kan brugeren fortsætte, hvor han eller hun slap. Det anbefales at sikre, at en bruger ikke har defineret regler, før de begrænses i at få adgang til RESPOND-modulet.

    • Hvis tilladelsen bliver ændret, mens brugeren er logget på klienten, så vil ændringen blive taget i anvendelse ved næste bruger-logon eller ved næste browser-opdatering.

Netværksadgangssti

Bemærk

Netværksstier understøttes kun for følgende BriefCam platformsudgaver: Investigator og Protect. Hvis du har Rapid Review eller Insights Edition, understøttes netværksstier ikke.

Netværksstierne, som denne bruger har tilladelse til at tilgå.

Bemærk, at for at aktivere fanen Netværk skal du indstille indstillingenAktiverTabNetværksmiljø for klienten til sand.

En stjerne (*) skal tilføjes i slutningen af stien for at give fuld adgang til denne mappe med dens undermapper og filer.

Hvis du vil give tilladelser til en bestemt undermappe, skal den fulde sti først defineres i indstillingen UploadedVideoLocations-miljø.

Det kan for eksempel være, hvis du har en afdelingsmappe, som indeholder to undermapper: afdeling1 og afdeling2. Og du ønsker kun at give bruger1 adgang til afdeling 1 mappen og give bruger2 adgang til begge mapper, gør følgende:

  1. Definer to separate stier under indstillingen UploadedVideoLocations: \\departments\department1 og \\departments\department2. Sådan skal JSON-filen se ud i indstillingen:

    JSON Editor 2.png
  2. På skærmen Brugere & grupper skal du klikke på tilladelsesikonet for en af brugerne. I eksemplet nedenfor er ikonet markeret til user1 (en bruger, der er defineret for dette eksempel).

    Permission icon on screen.png
  3. Marker afkrydsningsfeltet Netværksadgangsti og klik på rediger-Edit icon white.pngikonet.

    Network access path.png
  4. I feltet Tilføj netværkssti skal du indtaste stien til afdeling 1: \\afdelinger\afdeling1* (der er ingen grund til at fordoble skråstregerne, som vi gjorde i JSON-filen).

  5. Sørg for at klikke på markeringen for at anvende tilladelse.

    Network access path check.png
  6. Når du føjer en ny videofil til en sag, vil du på fanen Netværkuser1 kunne se alle mapperne og filerne i department1 mappen.

  7. Klik user2for, på tilladelser-ikonet og tilføj følgende netværkssti: \\departments*

  8. På fanen Netværkuser2 kan du se både mapper (department1 og department2) og deres undermapper og filer. Men, user2 vil ikke være i stand til at se, for eksempel, department3 medmindre det er defineret først i miljøet.

Se også: NAS-konfiguration

Se eksterne overvågningslister

De eksterne overvågningslister, som denne bruger har tilladelse til at se.

Kameraer

De kameraer, som denne bruger har tilladelse til at se. Kameraer kan defineres af en VMS-sti eller af et kameranavn. En stjerne (*) kan bruges i alle dele af stien eller kameranavnet. Giver for eksempel /Division1/Department1* adgang til alle kameraer i mappen Division1, hvis navne begynder med Afdeling1. Et andet eksempel: Axis* Giver adgang til alle kameraer, hvis navne begynder med Axis.

For yderligere oplysninger, se Kameratilladelser afsnittet.

Tillad træning af brugerdefinerede klasser

Marker dette afkrydsningsfelt for at give brugeren eller gruppen mulighed for at oprette og træne brugerdefinerede klasser. For yderligere oplysninger, se Aktivering og konfiguration af Custom ClassifID-funktionen.