Hændelser

En hændelse i XProtect er et foruddefineret incident, som kan indstilles til at udløse en alarm. Hændelser er enten foruddefinerede systembegivenheder eller brugerdefinerede hændelser, for eksempel analysehændelser eller generiske hændelser. Hændelser er ikke nødvendigvis tilknyttet en alarm, men de kan være det.

Typisk bliver hændelser aktiveret automatisk og i baggrunden, for eksempel gennem registreret bevægelse eller af data fra andre applikationer. Du kan også aktivere hændelser manuelt. Hændelser bruges af VMS-systemet til at udløse handlinger, såsom at starte eller stoppe en optagelse, ændre videoindstillinger, aktivere outputLukketData, der sendes fra en computer. I IP-overvågningssystemer bruges output ofte til at aktivere enheder som porte, sirener, kraftigt blinklys mv. eller kombinationer af handlinger.

Når du aktiverer en hændelse fra din XProtect Smart Client, bliver der automatisk udløst handlinger på VMS-systemet, for eksempel optagelse på en bestemt kamera med en bestemt billedhastighedLukketEn måleenhed der indikerer mængden af information i video med bevægelse. Typisk målt i FPS (Frames Per second/billeder per sekund). i et bestemt stykke tid. Dit systemadministrator bestemmer, hvad der sker, når du manuelt aktiverer en hændelse.