Bogmærker (anvendelse)
Funktionen er kun tilgængelig i bestemte XProtect VMS-produkter.
Med bogmærker kan du hurtigt finde relevante videosekvenser. Du kan bruge funktionen både i live-tilstand (se Se live video) og i afspilningstilstand (se Find og vis videooptagelser), eller mens du bruger funktionen video-push (se Stream video fra din enhed til dit overvågningssystem).
Bogmærker (forklaret)
Et bogmærke er - mere eller mindre - et lille videoklip. Når du tildeler et bogmærke til en begivenhed, vil programmet automatisk tildele det et ID og tilføje brugeren, der har oprettet bogmærket.
Et bogmærke-videoklip indeholder typisk video fra få sekunder før til få sekunder efter en begivenhed, der har fået et bogmærke (tidsintervallet bliver angivet af systemadministratoren) for at sikre, at begivenheden bliver optaget, uanset om der måtte være forsinkelser.
Afhængigt af dine brugertilladelser vil du måske, på grund af begrænsninger, ikke være i stand til at tilføje bogmærker fra bestemte kameraer. Du kan muligvis se bogmærker, selvom du ikke kan tilføje dem, eller omvendt.
Afspil bogmærket videoklip, del bogmærke eller se bogmærke-oplysninger
- På Start-skærmen skal du trykke på Bogmærker (Android) eller
(iOS) for at åbne listen med bogmærker.
- Fra skærmen Bogmærker skal du vælge Alle bogmærker for at åbne hele listen med bogmærker, der er oprettet af alle brugere, eller Mine bogmærker for at åbne den liste, der kun viser de bogmærker, du selv har oprettet.
- Valgfrit. Hvis listen med bogmærker er for lang, kan du trykke på Indlæs mere.
- Valgfrit. For at gøre søgning lettere kan du filtrere listen med bogmærker (seFiltrer dine bogmærker).
- Naviger til det bogmærke, du ønsker at se, og tryk så på det. Skærmen Bogmærke-oplysninger åbner.
- For at dele bogmærket skal du trykke
(Android) eller
(iOS). Del bogmærkelinket med din foretrukne kommunikationsapp.
For at åbne et delt bogmærke skal du have føjet den server, det kommer fra, til serverlisten i din XProtect Mobile-app.
- For at afspille bogmærkets videoklip skal du trykke på videoen.
- For at se videoklippet med bogmærket i fuld skærm skal du trykke
(Android) eller
(iOS). Brug afspilningstidslinjen for at gå til et bestemt tidspunkt i bogmærkets videoklip (se Brug af tidslinjen for afspilning (forklaret)). Tryk på
(Android) eller
(iOS) for at tage et snapshot. Tryk på
(Android) eller
(iOS) for at afspille lyd i bogmærkets videoklip. Tryk på
(Android) eller
(iOS) for at gå tilbage til skærmen Bogmærke-oplysninger.
På skærmen Bogmærke-oplysninger kan du også se:
Navn | Beskrivelse |
---|---|
Overskrift | Bogmærkets overskrift må højst være på 50 tegn. Feltet er krævet. |
Beskrivelse | Yderligere beskrivelse af bogmærket. Feltet er valgfrit. |
Starttidspunkt | Det foreslåede starttidspunkt for bogmærkeklippet er et antal sekunder før tidspunktet for bogmærkehændelsen. Starttidspunktet bliver bestemt af systemadministratoren. |
Bogmærkehændelse | Tidspunktet i videoklippet, der viser hvornår bogmærkehændelsen blev udløst. |
Sluttidspunkt | Det foreslåede sluttidspunkt for bogmærkeklippet er et antal sekunder efter tidspunktet for bogmærkehændelsen. Sluttidspunktet bliver bestemt af systemadministratoren. |
Bogmærke-id | Et unikt id-nummer, der automatisk tildeles bogmærket. |
Tilføjet af | Brugeren, som har oprettet bogmærket. |
Kameranavn | Navnet på det kamera, der streamer bogmærkets videoklip. |
Varighed | Varigheden af bogmærkets videoklip. |
Se live video | Tryk for at komme tilbage til video i live-tilstand. |
Tilføj eller rediger bogmærker
Du kan føje bogmærker til live video og optaget video.
Sådan føjer du bogmærker til videoer i live-tilstand:
- Tryk på Visninger (Android) eller
(iOS) og vælg så det ønskede kamera i visningen.
- Tryk på
(Android) eller
(iOS). Bogmærket bliver tilføjet med navnet Hurtigt bogmærke, som systemet automatisk har givet det.
- Valgfrit. For at ændre bogmærkets navn skal du trykke på Rediger på beskeden. Skærmen Rediger bogmærke åbner.
- I feltet Overskrift skal du indtaste et navn til bogmærket. Du kan også ændre navnet senere.
- Valgfrit. Beskriv begivenheden. Du kan også ændre beskrivelsen senere.
- Tryk Gem.
Et bogmærkeklips Varighed bliver bestemt af overvågningssystemets server.
Sådan føjer du bogmærker til videoer i afspilningstilstand:
- Vælg det ønskede kamera i visningen og skift til afspilningstilstand.
- Tryk på
(Android) eller
(iOS). Skærmen Tilføj bogmærke åbner.
- I feltet Overskrift skal du indtaste et navn til bogmærket. Du kan også ændre navnet senere.
- Valgfrit. I feltet Beskrivelse skal du beskrive begivenheden. Du kan også ændre beskrivelsen senere.
- Tryk på
(Android) eller Gem (iOS).
Et bogmærkeklips Varighed bliver bestemt af overvågningssystemets server.
Sådan redigerer du bogmærker
- På skærmen Bogmærker skal du navigere til det bogmærke, du ønsker at redigere og så trykke på det. Skærmen Bogmærke-oplysninger åbner.
- For at redigere bogmærket skal du trykke på
(Android) eller Rediger (iOS). Skærmen Rediger bogmærke åbner.
- I feltet Overskrift skal du indtaste et navn til bogmærket.
- Valgfrit. Beskriv begivenheden.
- Valgfrit. Selvom bogmærketidspunktet og videoklippets start- og sluttidspunkt er angivet af systemadministratoren, kan du tilpasse disse indstillinger. For at gøre det skal du navigere til den tidsindstilling, du ønsker at redigere og trykke på
. Skærmen Rediger tidsramme åbner. Tidsindstillingen, du ønsker at redigere, er markeret med gult.
- Træk indstillingens tidsindikator til den ønskede placering på tidslinjen. Du kan også redigere tidsrammen ved at trykke på
på tidslinjen for at åbne tidsvælgeren.
- Valgfrit. På skærmen Rediger tidsramme skal du gentage trinnet ovenfor for at redigere bogmærkets to andre tidsindstillinger. Tidspunktet for bogmærkehændelsen skal være mellem videoklippets starttidspunkt og sluttidspunkt.
- Træk indstillingens tidsindikator til den ønskede placering på tidslinjen. Du kan også redigere tidsrammen ved at trykke på
- Tryk på
(Android) eller Gem (iOS).
Et bogmærkeklips Varighed bliver bestemt af overvågningssystemets server.
Slet bogmærker
Afhængigt af dine brugertilladelser, kan du slette bogmærker, som du selv eller andre har oprettet. Hvis du sletter et bogmærke, bliver det fjernet fra databasen, og du vil ikke længere kunne få adgang til det.
Sådan sletter du bogmærker:
- På skærmen Rediger bogmærker skal du trykke på
(Android) ellerr Slet (iOS).
- På bekræftelsesbeskeden skal du trykke på Slet.
- Valgfrit. Tryk på det bogmærke, du ønsker at slette, og stryg til venstre.