Karuseller (konfiguration)
Innan du kan använda karusellenEn särskild position för visning av videoupptagningar från flera kameror, en i taget, i en XProtect Smart Client-vy. måste du:
- Lägg till karusellen till en vy.
- Ange kamerorna du vill inkludera i karusellen.
Lägg till karuseller till vyer
KarusellerEn särskild position för visning av videoupptagningar från flera kameror, en i taget, i en XProtect Smart Client-vy. låter dig kontinuerligt visa alla kameror i den karusellhastighet som du anger.
- Klicka på Inställning för att aktivera inställningsläget.
- I rutan Systemöversikt, dra objektet Karusell till ett visningselement.
- I fönstret Karusellinställning:
- Gå till avsnittet Kameror.
- Hitta och dubbelklicka på varje kamera som du vill lägga till i karusellen.
- För att ange i vilken sekvens kamerorna visas i karusellen med listan Valda kameror bör du markera kamerorna och flytta dem uppåt eller nedåt.
- Ange hur många sekunder varje kamera ska visas i karusellen. Du kan ange ett värde för alla kameror eller individuellt för varje kamera.
- Klicka på OK för att stänga fönstret Karusellinställning.
- Klicka på Inställning igen så att inställningsläget avslutas. Dina ändringar har sparats.
- (valfritt) För att ändra inställningar för karusellen, i inställningsläget gå till rutan Egenskaper och klicka på Karusellinställning.
Redigera karusellinställningar
I karusellinställningarna kan du lägga till eller ta bort kameror från karusellen, ändra ordningen på kameror eller ändra tidsinställningar.
- Klicka på Inställning för att aktivera inställningsläget.
- Markera visningselementet med karusell.
- På vänster sida, scrolla ner till rutan Egenskaper.
- Klicka på Karusellinställning. Ett fönster visas.
- Gör de ändringar som krävs och klicka på OK.
- Klicka på Inställning igen så att inställningsläget avslutas. Dina ändringar har sparats.
Inställningarna Live dataström, Bildkvalitet, Bildfrekvens och Bevara bildformat i rutan Egenskaper tillämpas på alla kameror i karusellen.