Skip to main content

XProtect Smart Client

Skapa ett nytt projekt

Senaste uppdatering: Lästid: 1 min.
Version2026r1
SpråkSvenska

Du skapar ett nytt projekt genom att välja Inställning på verktygsfältet i XProtect Smart Client – Player. Fönstren till vänster blir gula.

  1. I Projekt, välj Nytt projekt. Du kan spara befintligt projekt medan du skapar ett nytt, eller bara skapa ett nytt projekt.

    Välj Skapa ett nytt projekt, varpå ett tomt projekt öppnas i Vy 1 med standardvyn 2x2. I tillägg kommer du att se en Anpassad vy som är skapad automatiskt. Bägge vyer kommer att vara tomma då projektet ännu inte innehåller kameror.

  2. För att lägga till kameror, gå till Översikt, välj Kameror och välj Öppna databaseButton för att öppna en databasguide. Ikonen har en cylinder och ett plustecken.

  3. Sök efter den databas där du vill läsa in en kamera och välj Läs in. Kameran är nu inläst, och du kan dra och släppa den i Vy 1, medan Anpassad vy automatiskt visar den nyligen tillagda kameran. Du kan lägga till så många kameror du behöver.