Skip to main content

XProtect Smart Client

XProtect-formatindstillinger

Senest opdateret: Anslået læsetid: 2 min.
Version2026r1
SprogDansk

Vælg XProtect-formatet for at oprette en eksport, som kun kan åbnes på en Windows.computer i XProtect Smart Client – Player.

Bemærk

For at åbne eksporter, som er oprettet i XProtect version 2020 R1 eller senere, skal du bruge XProtect Smart Client version 2020 R1 eller senere.

Navn

Beskrivelse

Inkluder XProtect Smart Client – Player

Inkluder programmet XProtect Smart Client – Player sammen med de eksporterede data. De eksporterede data kan kun ses med XProtect Smart Client – Player.

Forbyd geneksport

Du kan forhindre modtagerne i at geneksportere data i noget format for at sikre, at der ikke bliver manipuleret med data.

Krypter med adgangskode

Krypter eksporten med krypteringsstandarden AES-256. Når du vælger Eksporter > Opret eksport, bliver du bedt om at indtaste en adgangskode, som er mindst otte tegn lang.

For at kunne åbne og se de eksporterede data skal modtageren indtaste adgangskoden.

Inkluder digital signatur

Inkluder en digital signatur til din eksporterede database. Afhængig af indstillingerne af dit overvågningssystem kan video eller lyd allerede have en signatur. Hvis det er tilfældet, vil disse signaturer blive kontrolleret under eksport, og hvis bekræftet vil de blive tilføjet til eksporten. Hvis de ikke bekræftes, vil eksporten fra enheden også mislykkes. Når de åbner de eksporterede filer, kan modtagerne verificere signaturen i XProtect Smart Client – Player. Se også Bekræft digitale signaturer.

Bemærk

Hvis du ikke inkluderer en digital signatur, vil signaturen fra serveren eller eksporten heller ikke blive inkluderet og eksporten vil blive foretaget, selvom der er blevet pillet ved videoen eller lyden.

Digitale signaturer kan i to forskellige situationer udelukkes under eksportprocessen:

  • Hvis der er områder med beskyttelse af privatområder, vil digitale signaturer for optagelsesserveren blive fjernet fra eksporten

  • Hvis de data, du eksporterer, er meget tæt på den dato og det tidspunkt, hvor eksporten foretages, er det muligt, at den digitale signatur for optagelsesserveren ikke er inkluderet for hele sekvensen. I det tilfælde vil kun en del af eksporten have tilføjet en digital signatur

Eksportprocessen vil blive udført, men når du bekræfter signaturerne, vil du se, at de digitale signaturer for optagelsesserveren er blevet fjernet eller er delvist OK.

Kommentarer

Åbn vinduet Tilføj kommentarer til eksport, hvor du kan tilføje kommentarer til individuelle kameraer eller til hele eksportprojektet.