Skip to main content

XProtect Management Client

Generiska händelser

Last Updated: 1 minute read
Version2026r1
SpråkSvenska

Generiska händelser låter dig utlösa åtgärder i XProtect händelseservern genom att skicka enkla strängar via IP-nätverket till ditt system.

Du kan använda valfri hård- eller programvara som kan skicka strängar via TCP eller UDP för att utlösa generiska händelser. Ditt system kan analysera mottagna TCP- eller UDP-datapaket och automatiskt utlösa generiska händelser när specifika kriterier uppfylls. På så sätt kan du integrera ditt system med externa källor, till exempel passersystem och larmsystem. Syftet är att så många externa källor som möjligt ska kunna interagera med systemet.

Med konceptet datakällor undviker du att behöva anpassa tredjepartsverktyg för att möta standarden i ditt system. Med datakällor kan du kommunicera med en särskild maskin- eller programvara på en specifik IP-port och finjustera hur byte som anländer till den porten tolkas. Varje generisk händelsetyp paras ihop med en datakälla och utgör ett språk som används för kommunikation med en specifik maskin- eller programvara.

Att arbeta med datakällor kräver allmän kunskap om IP-nätverk och specifik kunskap om den individuella hård- eller mjukvaran du vill använda gränssnittet från. Det finns många parametrar du kan använda och ingen färdig lösning på hur du gör detta. I grund och botten tillhandahåller ditt system verktygen, men inte lösningen. Till skillnad från användardefinierade händelser har generiska händelser ingen autentisering. Detta gör dem lättare att utlösa, men för att undvika att äventyra säkerheten accepteras bara händelser från den lokala värddatorn. Du kan tillåta andra klient-IP-adresser från fliken Generiska händelser i Alternativ-menyn.