Udeladelser fra virusscanning
Som det er tilfældet med al anden databasesoftware, er det vigtigt, hvis et antivirusprogram er installeret på en computer, der kører XProtect software, at du udelukker bestemte filtyper og mapper samt bestemt netværkstrafik. Hvis du ikke implementerer disse undtagelser, bruger virusscanningen en betragtelig mængde systemressourcer. Derudover kan scanningsprocessen midlertidigt låse filer, hvilket kan resultere i en afbrydelse af optagelsesprocessen eller endda beskadigelse af databaserne.
Når du har brug for at udføre en virusscanning, skal du ikke scanne optagelsesserver-mapper, der indeholder optagelsesdatabaser (som standard C:\mediadatabase\samt alle undermapper). Undgå også at udføre virusscanning på arkiverede storage-mapper.
Ekskluder også følgende:
Filtyper: .blk, .idx, .pic
Mapper og undermapper:
C:\Program Files\MilestoneellerC:\Program Files (x86)\MilestoneC:\ProgramData\Milestone\IDP\LogsC:\ProgramData\Milestone\KeyManagement\LogsC:\ProgramData\Milestone\MIPSDKC:\ProgramData\Milestone\XProtectData Collector Server\LogsC:\ProgramData\Milestone\XProtectEvent Server\LogsC:\ProgramData\Milestone\XProtectLog ServerC:\ProgramData\Milestone\XProtectManagement Server\LogsC:\ProgramData\Milestone\XProtect MobileServer\LogsC:\ProgramData\Milestone\XProtectRecording Server\LogsC:\ProgramData\Milestone\XProtectReport Web Server\LogsC:\ProgramData\Milestone\XProtectRecording Server\Secure\TablesDb
Udelad netværksscanning på følgende TCP-porte:
Produkt
TCP-porte
XProtect VMS
80, 8080, 7563, 25, 21, 9000
XProtect Mobile
8081
eller
Ekskluder netværksscanning af følgende processer:
Produkt
Processer
XProtect VMS
VideoOS.Recorder.Service.exe, VideoOS.Server.Service.exe, VideoOS. Administration.exe
XProtect Mobile
VideoOS.MobileServer.Service.exe
Din organisation kan have strenge regler angående virusscanning, men det er vigtigt, at du undtager de nævnte mapper og filer fra virusscanning.