Avlägsna jitter från live-video

Live-video kan ibland visas med jitter på grund av låg bandbredd eller nätverksproblem. Jitter visas som irreguljära rörelser, såsom hackig video när en person rör sig. För att jämna ut live-video kan du lägga till en liten buffert innan den visas i XProtect Smart Client. Även om denna buffring introducerar en liten fördröjning, visas videon jämnare.

Viktiga överväganden

För att få bort jitter:

  1. I arbetsytans verktygsfält, välj Inställning.

  2. Välj vy och kameravisningselement med live-videoströmmen du vill få jämnare.

  3. I fönstret Egenskaper, under Videobuffring:

    • Välj Använd standardvideobuffert för att använda den buffert din systemadministratör angett. Se även Programinställningar.

    • Rensa Använd standardvideobuffert och expandera listan Videobuffert för att välja en buffring från Inget till Max – (2 sekunder).

      För att tillämpa samma inställningar för alla kamera-, hotspot- och karusellvisningselement, ange inställningarna för ett visningselement och välj sedan Tillämpa på alla i fönstret Egenskaper.

  4. Om du inte ser Videobuffring i fönstret Egenskaper i menyn Inställningar och mer, välj Inställningar och på fliken Funktioner, ändra Inställning > Redigera videobuffring till Tillgänglig. Se även Funktionsinställningar.

  5. Välj Inställning igen för att gå ur inställningsläge och spara dina ändringar.