Skip to main content

BriefCam uppgraderingsguide

Uppgradera En Nästa Generations Distribution

Last Updated: 1 minute read
Version2024r2
SpråkSvenska

För att uppgradera en Next-Gen-distribution:

  1. Uppgradera Windows-servern enligt stegen i BriefCam uppgraderingsguide.

    Notera

    Installationsprogrammet för 2025 R1 OX6 stödjer inte längre RedHat 8.9, i enlighet med RedHats livscykel för lansering. Installationsprogrammet stöder nu endast RedHat 8.10.

    Notera

    Installationsprogrammet för 2025 R1 SP1 OX6 stöder inte längre Ubuntu 22.04.2. Installationsprogrammet stöder nu endast Ubuntu 24.04.

  2. Följ stegen i avsnittet Linux Server i Next-Gen Engine Deployment ämnet.Next-Gen Engine Deployment

  3. Logga in BriefCam och återaktivera regler och källor.

Migrera OX5 regler och inställningar

För att migrera befintliga regler och inställningar från den Windows-baserade OX5-motorn kan ett skript köras efter installation och aktivering av nästa generations motor. Alla regler kommer att fortsätta fungera efter uppgraderingen men kommer att migreras till nästa generations smartaviseringar, som kommer att utlösas inom 5 sekunder. Observera att detta är en enkelriktad migrering och att du inte kan ångra den här migreringen.

Namnet på skriptet är: Migrate_Rules_to_NextGen_Engine.bat och det finns på: C:\Program Files\BriefCam\PostgreSQL\Tools\Setup.