Skip to main content

BriefCam administratorvejledning

NAS-konfiguration

Senest opdateret: Anslået læsetid: 1 min.
Version2024r2
SprogDansk

Vigtigt

BriefCamNAS er kun understøttet for følgende platformsudgaver: Investigator og Protect. Hvis du har Rapid Review- eller Insights-udgaven, er NAS ikke understøttet.

Pas på

Denne funktionalitet er ikke tilgængelig for hubben. Den er kun relevant for systemer og i separate implementeringer.

Ved at konfigurere NAS kan brugere få direkte adgang til videofiler, der er delt på det lokale netværk, i stedet for at downloade dem til den lokale computer og derefter uploade dem til BriefCamserveren.

Sådan konfigureres videofiler placeret på et netværksdrev:

  1. På skærmen Miljøindstillinger skal du indstille indstillingenEnableTabNetwork for klienten til sand .

    ClientEnableTabNetwork setting.png
  2. I indstillingen UploadedVideoLocations skal du opdatere json-filen ved at klikke på rediger- Edit icon white.pngikonet. I afsnittet Placering skal du indtaste stien til netværksdrevet. Bemærk, at for hver backslash på stien skal du tilføje en ekstra backslash.

    UploadedVideoLocation setting.png

Eksempel:

{ "Locations": [{

"Path": "\\\\network-video\\limitedAccessVideos"

}, {

"Path": "\\\\network-video\\video-DB"

}]

}
  1. På Windows-værten skal du dele mappen og give tilladelser til BCUser(brugeren, der kører BriefCamprocesserne) at få adgang til mappen.

  2. Hvis du bruger en bruger, som ikke er standardbrugeren ( BCUser), skal du sørge for, at programgruppens identitet i IIS er indstillet til den samme bruger.

  3. På skærmen Brugere & grupper skal du klikke på tilladelser-ikonet for de brugere og/eller grupper, du ønsker at aktivere fanen Netværk for.

    Permission icon on screen.png
  4. Marker afkrydsningsfeltet Netværksadgangsti og klik på rediger- Edit icon white.pngikonet.

    Network access path.png
  5. Sæt værdien til *for alle mapper eller en mere begrænset adgangsdefinition.

  6. Når du har foretaget ovennævnte ændringer, anbefales det, at du genstarter IIS (ved at åbne Windows-tjenesterne, højreklikke på World Wide Web Publishing-tjenesten og klikke på Genstart ) og nulstiller browserens cache.

  7. Brugere vil nu se en yderligere fane med navnet Netværk i dialogen Tilføj kilde (se billedet nedenfor) og kan vælge videokilder fra NAS-drevet. Filerne overføres direkte til behandlingsserveren og sendes ikke gennem brugerens maskine.

    Add Video Network.png